دوره متوسطه اول پسرانه - تربت حیدریه
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  نظر شما در مورد عملكرد آموزشگاه در سال تحصيلي گذشته چيست؟

  عالي

  خوب

  متوسط

  ضعيف

  مقالات اساتید ---> ائمه اطهار و سبک زندگی(مهدی شرفی مقدم-دبیر ادبیات) { درباره سبک و روش زندگی ائمه اطهار }

  ائمه اطهار و سبک زندگی

  افرادی که دارای روح قدسی و ملکوتی هستند متواضع و فروتن اند .ائمه اطهار که نمونه ی عالی انسانیت و روح قدسی وملکوتی هستند الگوی تواضع می باشند.حضرت علی (ع) و فاطمه علیهما السلام زندگی ساده ای داشتند ،غالب قوت آنان نان جوین وفرش زیر پایشان پوستی که روزها بر رویش علوفه شترشان را می دادند و شب ها از آن برای زیر انداز استفاده می کردند.کارهای خانه را با رهنمود پیامبر میان خود تقسیم می کردند .امور درون خانه بر عهده فاطمه (ع)و کارهای بیرون منزل بر عهده علی (ع) بود .در عین حال علی (ع) هرگاه فراقت می یافت در کارهای خانه به فاطمه (ع) کمک میکرد.فاطمه (ع) در غیاب همسرش که بیشتر اوقات در جبهه و ماموریت های نظامی  و یا تبلیغی به سر می برد ناگزیر از انجام کارهای بیرون بود. علی (ع) به یکی از یارانش فرمود فاطمه در خانه من چندان با مشک آب می آورد که آثار مشک بر بدنش دیده می شد.چندان دستاس می کرد که دستانش تاول می زد و آن قدر در نظافت خانه و پختن نان و غذا زحمت می کشید که لباس هایش ژولیده می شد.

  پیشوای دوم (ع) روزی برگروهی مستمند که بر روی زمین نشسته بود وپاره های نان را می خوردند گذشت آنان با دیدن امام ،آن حضرت را دعوت به غذا کردند امام (ع) از مرکب فرود آمد و فرمود ان الله لایحب المتکبرین و با آنان به غذا خوردن مشغول شد.آنگاه آنان را بر سفره خود دعوت کرد ،هم غذا به آنان داد و هم پوشاک.

  امام حسین (ع)همچون پدرش امیر مومنان نسبت به مردم مسلمان به ویژه محرومان و تهیدستان فروتن بود  همچون پدرش کانون جود و سخاوت و پناهگاه محرومان بود.بزرگ منشی و عطوفت امام (ع) به حدی بود که به سپاه حربن یزید ریاحی اولین فرمانده اعزامی عبید ا... بن زیاد که بر اثر گرما و تشنگی فراوان در معرض هلاکت بودند به یاران خود دستور داد همه افراد دشمن را سیراب کنند حتی به اسب هایشان نیز آب دهند.فروتنی ،عبادت و نیایش امام چهارم (ع) در پیشگاه خدا به حدی بود که آن حضرت به سرور و زینت بخش عبادت کنندگان و بسیار سجده کننده ملقب گشت. به هنگام نماز چنان غرق در معبود می گشت که هیچ چیز او را از یاد حق باز نمی داشت.جود و بخشش امام سجاد به حدی بود که زندگی تعداد زیادی از خانواده های مستمند را تامین می کرد و در شب با انبانی انباشته از نان و خرما و ... به طور ناشناس به خانه آنان می رفت. امام هیچ غذایی را نمی خورد مگر آن که همانند آن را صدقه می داد. امام پنجم (ع) آیینه تمام نمای رسول گرامی اسلام بودند و با داشتن عائله سنگین و برخورداری از زندگی ساده در بذل و بخشش از همگان پیشتاز تر بود. روش امام صادق (ع) این بود که چون پاسی از شب می گذشت کیسه ای از نان و گوشت و پول به دوش می گرفت و برای نیازمندان مدینه می برد و میان آنان تقسیم می کرد بدون آن که او را بشناسند. 

  همچنین در کار وتلاش ابو عمروشیبانی نقل می کند امام صادق (ع) را دیدم که لباسخشنی بر تن داشت و در حالی که عرق از او می ریخت با بیل در مزرعه خود کار می کرد، عرض کردم فدایت شوم بیل را به من بدهید تا به جای شما کار کنم فرمود دوست دارم انسان در طلب روزی رنج و گرمای آفتاب را تحمل کند،همچنین همسو و دلسوز نسبت به مردم بودند. زمانی مدینه دچار گرانی و قحطی شد امام صادق (ع) از خدمتکار خود معتب پرسیدند چه مقدار مواد غذایی در منزل داریم؟به اندازه کفاف چند ماه. همه را ببر و در بازار بفروش در مدینه مواد غذایی نایاب است.معتب می گوید چون همه را فروختم امام (ع) فرمود اینک چون دیگر مردم روز به روز خرید کن و افزود ای معتب خوراک روزانه ما را نیمی از جو و نیم دیگر را از گندم فراهم ساز.

  همچنین امام موسی بن جعفر بخشش و انفاقشان به دوستان و شیعیان محدود نمی شد بلکه دشمنان و مخالفان آن حضرت نیز از مواهب و الطاف وی بهره مند می شدند . به همه مردم با مهربانی و عاطفه رفتار می کرد و در رفع حوانج و مشکلات آنان سعی و کوشش فراوان داشت و در کار و کوشش سرآمد بودند و از میان کارها کشاورزی و زراعت را بیشتر مورد توجه قرار می دادند. پیشوای هشتم (ع) در زهد و پارسایی و پرستش پروردگار یگانه عصر خود بود و از زر و سیم دنیا و مناصب اجتماعی و حکومتی در برابر مقام عبودیت و پارسایی او هیچ گونه ارزشی نداشت.محمدبن عباد درباره زهد و ساده زیستی امام می گوید: حضرت رضا (ع) در تابستان بر روی حصیر می نشست و در زمستان بر روی گلیم و لباسش زبر و خشن بود ولی هنگامی که در میان مردم می رفت از لباس های عادی مردم استفاده می کرد.امام (ع) کم می خوابید و شب ها را بیشتربه شب زنده داری می گذرانید و گاهی اوقات تمام شب را تا صبح بیدار بودو بسیار روزه می گرفت. امام در زندگی خویش با طبقات مختلف مردم حتی خدمتکاران و زیردستان با نهایت صمیمیت و روتنی رفتار می کرد و دیگر ائمه ما نیز متواضع و فروتن بودندو با مردم با مهربانی رفتار می کردند و در رفع حوانج مردم می کوشیدند.

  تهیه و تنظیم : مهدی شرفی مقدم

  دبیرادبیات فارسی

  آموزشگاه راهنمایی غیردولتی پسرانه امام حسین (ع) تربت حیدریه

  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 368929 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد